Czas czytania: 1 min

W styczniu tego roku, miejscy radni zadecydowali, że w Poznaniu o powstanie ulica Grzegorza Ciechowskiego. We wtorek, 26 czerwca, nastąpiło oficjalne nadanie tej nazwy oraz premiera książki o liderze Republiki.

Bardzo cieszy nas, że właśnie tutaj, w tym miejscu, w sąsiedztwie ulic wielkich polskich artystów takich jak Czesław Niemen, czy Anna Jantar jest właśnie ulica Grzegorza Ciechowskiego – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Tu w Poznaniu Grzegorz Ciechowski dał swój ostatni otwarty koncert podczas imienin ul. Św. Marcin. To bardzo ważne, że rada miasta jednogłośnie podjęła taką decyzję.

23 stycznia poznańscy radni zdecydowali o nadaniu ulicy odchodzącej od ul. Milczańskiej nazwy na cześć Grzegorza Ciechowskiego. Choć zmarły w 2001 roku lider zespołu Republika nie był bezpośrednio związany z Poznaniem, miasto postanowiło w ten sposób upamiętnić artystę, który zapisał się w historii polskiej muzyki.

Na spotkaniu odsłaniającym tabliczkę z nazwą ulicy zjawiła się córka artysty, Weronika Ciechowska, muzycy z zespołu, managerowie, Piotr Stelmach – autor książki o Grzegorzu Ciechowskim, przedstawiciele władz miasta, Grzegorz Jura – radny miasta Poznania i pomysłodawca nazwy ulicy oraz wielu fanów artysty.

– Bardzo dziękuję, że mogę tutaj być – powiedziała Weronika Ciechowska, córka artysty. – Poznań jest wspaniałym miastem, bywałam tutaj wiele razy, a na pewno będę częściej, by zobaczyć całkowicie już ukończoną ulicę. Ogromnie się cieszę, że tyle osób tutaj dziś przybyło.

Po uroczystym odsłonięciu tabliczki z nazwą ulicy odbyła się premiera książki “Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim” i spotkanie z autorem oraz zespołem Republika.