Czas czytania: 2 min

O wolności można powiedzieć wiele – na pewno jest bardzo cenna, więc warto się nią dzielić z innymi. Jednak każdy ma inne doświadczenia związane z tą wartością, inne obawy i wyobrażenia. Dlatego już 6 października redakcja PA.RY odwiedzi Plac Litewski właśnie po to, by porozmawiać z lublinianami o wolności. Będzie to też okazja, by uzupełnić archiwalne numery czasopisma.

Przy tej okazji będzie można zapytać dziennikarzy o szczegóły ich artykułów i napić się z nimi kawy – bo, jak wiadomo, najlepiej dyskutuje się przy dobrej kawie. W saloniku prasowym na Placu Litewskim będzie można znaleźć najnowsze wydanie PA.RY i za darmo uzupełnić brakujące numery archiwalne. Dla chętnych przygotowane zostały warsztaty tworzenia TypoToreb. Przygotowaną własnoręcznie płócienną torbę z logiem PA.RY będzie można zabrać do domu.

W programie przewidziano spotkania z Małgorzatą Michalską-Nakonieczną, Grażyną Michalską, prof. Pawłem Próchniakiem, o. Tomaszem Dostatnim OP i redaktorką naczelną PA.RY – Małgorzatą Domagałą. O zdjęciach Lublina opowie Joanna Zętar, która poprowadzi też o godz. 14:00 spacer “Wokół placu Litewskiego – Lublin 1918 roku”. Podczas trwania akcji pracownicy Teatru NN będą nagrywali historie mówione o ostatnich stu latach w Lublinie. Organizatorzy zachęcają lublinian do przyniesienia jednego archiwalnego zdjęcia, którego historię chcieliby utrwalić.

PA.RA to czasopismo,wydawane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w ramach lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dotychczas ukazało się 12 numerów regularnych (nakład: 3 000 egz. każdy) oraz specjalne wydanie na zamówienie Centrum Kultury z okazji koncertu „Siła kobiet” (nakład numeru: 10 000 egz.). Redaktorką naczelną pisma jest Małgorzata Domagała.

Tomasz Pietrasiewicz o PA.RZE:
W ciągu tych 100 lat Lublin wielokrotnie zaznaczył swoją obecność w zachodzących wydarzeniach. Jest czymś niezwykle interesującym zobaczyć, jak rodziło się państwo u samych jego podstaw – w codzienności i zaangażowaniu zwykłych ludzi. Gdy patrzymy na historię ostatnich 100 lat w Lublinie widzimy, że miasto rozsadzała jakaś wielka energia jego mieszkańców do stania się wolnymi ludźmi. Tu naprawdę czuło się ciśnienie wolności. Miasto było „pod parą”. Stąd pomysł żeby o tym wszystkim opowiedzieć i pokazać nasze miasto na tle Wielkiej Historii.

Chcemy w tej gazecie wskrzesić i pokazać „ducha wolności”, jaki panował w Lublinie przez ostatnich 100 lat. To dzięki niemu wielu młodych ludzi tu mieszkających „miało parę” i „ciśnienie” do angażowania się w ważne sprawy, ale też realizowania swoich marzeń i zmieniania świata. Dlatego częścią tej opowieści będzie również pokazanie tych, którzy dzięki odzyskanej w 1989 roku wolności mogli rozwinąć skrzydła i dokonać wspaniałych rzeczy. Dla nich i dla Was stało się to czymś naturalnym i oczywistym. Ale pamiętajmy, duch wolności jest wyjątkowo kruchy, delikatny, niewidoczny i bardzo łatwo go utracić.

PA.RA ma też swoją wersję online: http://teatrnn.pl/para, na które znajduje się program Saloniku Prasowego PA.RY.